Adell: Môj workshop vo vás môže pretrvávať týždne, mesiace, možno aj roky!

Prinášame vám kúsok z rozhovoru s Adell Bridges, ktorý si v celej dĺžke môžete nájsť v júlovom čísle časopisu Balans.

Joga sa stáva čoraz viac vyhladávanejšou a môžeme to vidieť aj tu na Slovensku. Čo podľa teba priťahuje ľudí k joge? Ako sa podľa teba joga líši od jednoduchého strečingu alebo napríklad pilatesu?


Joga sa líši od akejkoľvek inej formy cvičenia, pretože to v skutočnosti nie je cvičenie. Asána (pohybová časť jogy) je len nástrojom, ktorý pomáha praktizujúcim pochopiť, čo je skutočná joga - vnútorná cesta ku konečnému pokoju a prepojeniu.

Niektorí ľudia môžu stále nazerať na jogu len ako na cvičenie, niektorí ako na životný štýl... Kedy sa z jednoduchého cvičenia jogy stáva plnohodnotný životný štýl? Kedy si ty pocítila, že joga je tvoja cesta?

Myslím si, že k tomu dôjde v momente, keď si uvedomíte, že to, čo robíte na svojej podložke, sa objavuje v iných oblastiach vášho života - aplikovaním pokojného dychu, aby ste zostali v kľude v dopravnej zápche, alebo akceptovaním potrieb vášho tela, ktoré volá po odpočinku, keď by vaša myseľ stále chcela viac.

Kde vidíš ‘jogovú kultúru’ v nasledujúcich troch až piatich rokoch? Vidíš alebo chceš vidieť, kam to všetko smeruje?


V to, čo dúfam, že uvidím, je, že popularita jogy a všetko, čo prichádza s jej praxou  - prijímanie všímavosti, pokojný dych, zdravší postoj k všetkým aspektom života, súcitnejší pohľad na druhých - sa bude naďalej šíriť a pokračovat. Dúfam, že to povedie ľudí k tomu, aby si boli viac vedomí svojich myšlienok a činov, aby tento svet mohol uzdraviť svoje rany.

S nárastom popularity jogy je veľký dopyt aj po učiteľoch jogy. Aké kvality by mal mať dobrý učiteľ či uciteľka?

Učiteľ jogy musí chcieť zdieľať to, čo pre neho znamená jeho vlastná jogová skúsenosť (prax). Myslím si, že to je úplne všetko. To znamená, že svoju osobnú prax musí mať plne zvládnutú. Nie len asánu (jogová pozícia), ale takisto aj svadhyayu (samoštúdium), dhyanu (meditácia), dharanu (koncentrácia), santoshu (spokojnosť), satyu (pravdivosť) a podobne

Ako lektorka jogy často cestuješ a v minulosti si nejaký čas dokonca cestovala na "plný úväzok". To ti dáva skvelú príležitosť stretnúť sa s ľuďmi z rôznych krajín a kultúr, ktorí však majú jednu vec spoločnú, a tou je joga. Existuje niečo iné okrem lásky k joge, čo majú títo ľudia spoločné?

Áno! Všetko! Myslím si, že čím častejšie cestujete a čím viac vidíte svet, tým silnejšie si uvedomujete, že existuje toho viac, čo nás s inými ľuďmi spája než delí. Ľudia sú ľudia, kamkoľvek idete. V každej krajine sa nájdu ľudia, ktorí nám pôjdu na nervy, ale aj skutoční anjeli. V podstate nie sme veľmi odlišní a myslím si, že čím skôr si všetci uvedomíme, že namiesto všetkých štítkov, ktoré používame na rozdelenie, by sme mali myslieť na seba len ako na ľudí žijúcich na rovnakej planéte.

Existuje niečo, čo sa ti vo všeobecnosti na joge, ako ju vidíme dnes, nepáči?

Dogma. V joge je veľa dogmy a nemyslím si, že tam patrí.

Hovoríš, že joga nie je len o dobrom pocite a šťastí, ale skôr ti pomáha lepšie reagovať na ťažšie časy v tvojom živote. Čo iné okrem praktizovania jogy ti pomáha,  aby si bola schopná reagovať na náročný deň?

Okrem jogy? Priatelia, rodina a káva, haha.

Rada sa s ľuďmi delím o to, čo viem, a takým spôsobom, aby si to osvojili a mohli si to následne vziať so sebou.

Rada sa s ľuďmi delím o to, čo viem, a takým spôsobom, aby si to osvojili a mohli si to následne vziať so sebou.

Rýchlo si si dokázala vybudovať veľmi silnú komunitu ľudí po celom svete, ktorí milujú to, čo robíš, a sú pre tvoje workshopy ochotní cestovať po celom svete. V čom je to tajomstvo tvojich workshop, ktoré priťahuje toľko ľudí? :)

Rada sa s ľuďmi delím o to, čo viem, a takým spôsobom, aby si to osvojili a mohli si to následne vziať so sebou. Nech už sú to záklony, stojky alebo flexibilita, či čokoľvek iné, čo učím, dám im všetko takým spôsobom, aby tie vedomosti mohli využiť na akejkoľvek ďalšej hodine jogy, ktorú si v budúcnosti vyberú.

Jednoducho povedané, môj workshop vo vás môže pretrvávať týždne, mesiace, možno aj roky!

V septembri budú môcť prvýkrat zažiť tvoje skvelé lekcie aj ľudia na Slovensku, keď prídeš učiť na festival Ultimate Freedom Yoga festival. Takže záverečná otázka je jasná... Čo je pre teba úplná sloboda (Ultimate Freedom)?
Úplná sloboda je pre mňa možnosť voľby - s uvedomením si, že naozaj neexistuje žiadne uväznenie, či pasca. Bez ohľadu na to, aké je naše vonkajšie prostredie, vždy máme možnosť vnímať svoje životy, seba, svoje situácie spôsobom, akým chceme. Môžeme si vybrať, či sa budeme sťažovať na to, že nemáme niečo, alebo budeme vďační za to, čo máme. Máme na výber, či uvidíme dobré skutky, ktoré niekto urobil, alebo iba tie zlé. Keď si uvedomíme, že máme túto voľbu v každej časti svojho života, budeme skutočne slobodní.

2. ročník festivalu Ultimate Freedom sa uskutoční 27 – 29/9/2019 v priestoroch Novej Cvernovky. Vítaní sú začiatočníci, mierne pokročilí, pokročilí aj jogoví učitelia. Vstupenky na 1,2 alebo 3 dni sú v predaji na www.ultimatefreedom.sk.