Blaire Lindsay Houghton: Sexualita je životná sila. Je to pulz stvorenia a zdroj života ako taký.

Blaire, čo je tvojou najväčšou prekážkou, ktorá ti zabraňuje v pokroku v jogovej praxi a všeobecne, v živote? Ako si to prekonala?
Toto je veľmi dobrá a zároveň ťažká otázka. Jedna z mojich najväčších prekážok v jogovej praxi a v živote všeobecne by sa dala zhrnúť do slovného spojenia "Mala by som". Mala by som byť schopná spraviť tú bláznivú pozíciu, mala by som tak a tak vyzerať, mala by som v živote niečo dosiahnuť. Práve to mi naozaj prekáža v progrese, lebo časťou spomínaného "mala by som" je myšlienka, že nie som dosť dobrá. Vyrovnávam sa s tým tak, že sa zbavujem porovnávania (čo často znamená skrátenie času, ktorý trávim na sociálnych sieťach), trávim čas s ľuďmi, ktorí ma majú radi (ako môj manžel a priatelia) a robím prax, ktorá ma ukotvuje v sebaláske.

Cítila som, ako chcem tú dôveru a sebavedomie vyžarovať do celého môjho života.

Cítila som, ako chcem tú dôveru a sebavedomie vyžarovať do celého môjho života.

Pamätáš si ten moment, kedy si cítila skutočnú zmenu tvojej praxe?
Pred pár rokmi bol taký moment (asi keď som robila stoj na rukách), kedy som zistila ako veľmi dôverujem svojmu telu a svojim schopnostiam. Cítila som, ako chcem tú dôveru a sebavedomie vyžarovať do celého môjho života.

Čo môžu ľudia očakávať od tvojich zmyselne orientovaných hodín a čo ťa odlišuje od iných učiteľov?
Ľudia môžu očakávať, že budú s láskou vedení do hĺbky svojich vnemov a navnímajú sami seba. Môžu očakávať učenia týkajúce sa zmyselnosti a nehy: ako môžeme vybudovať viac súcitu s nami samotnými a bojmi, ktoré zvádzame.

Čo pre teba znamená sexualita a ako ovplyvnila tvoje učenie?
Sexualita je životná sila. Je to pulz stvorenia a zdroj života ako taký. Áno, častokrát je to tabuizovaná téma, vec, ktorá frustruje ľudí, alebo ich mätie, alebo straší. Som tu, aby som viedla vedomé, dospelé konverzácie o sexualite, aby sa nám všetkým lepšie dýchalo a mali sme plný prežitok samých seba.

Život a prax B.K.S. Iyengara inšpirovala festival Ultimate Freedom. Vidíš jeho vplyv na tvoju prax?
Veľa mojich učiteľov bolo ovplyvnených líniou Krishnamacharyu (učiteľ Iyengara), ale ja osobne som jeho učenie veľa neštudovala.

Niektorí priraďujú jogovú prax len mladým, ale príklad B.K.S. Iyenegara nám ukazuje, že joga je celoživotná prax. Čo by si odkázala tým, ktorí by chceli začať cvičiť jogu, ale váhajú, lebo sa cítia príliš starí a/alebo nevhodní na jogu?
"Nikdy nie je neskoro a nikdy nie si príliš starý." Ak cítiš volanie jogy, určite sa tam nachádza niečo aj pre teba.

Čo pre teba znamená úplná sloboda?
Úplná sloboda je ochota byť samým sebou a viera, že to stačí.


Viac o Blaire jej lekciách TU.
Kúp si lístok tu!