Boris a Renee: Ak vieme jesť lyžicou, sme schopní cvičiť jogu.

Boris a Renée, aký bol dôvod (y), pre ktorý ste začali s jogou a kto mal na vás najväčší vplyv?Boris chcel byť astronautom, preto začal s jogou už v detskom veku. Cvičil aj pre iné dôvody, ale tento bol hlavný. Najviac ho ovplyvnil a inšpiroval jeho bulharský učiteľ Venzislav Eftimov a jeho mama.
Ja som hľadala únik pred bolesťou už ako tínedžerka. Otec mi v tom čase odporučil jogu. Následne som študovala filozofiu, absolvovala meditačné pobyty, venovala sa umeniu, ktoré na mňa spolu s jogou malo veľmi terapeutické účinky. Teraz na mňa majú najväčší vplyv manžel a deti.

Čo je vašou najväčšou prekážkou, ktorá vám zabraňuje v pokroku v jogovej praxi a všeobecne, v živote? Ako ste to prekonali?
Najväčšou prekážkou ktorá nám obidvom bráni v pokroku je ignorácia. Myslíme si, že už všetko vieme a tam sa zasekneme. Ignoráciu vieme prekonať, ak si uvedomíme, že s uzavretým zmýšľaním sa veľa nenaučíme. Preto nechávame naše mysle otvorené a srdce odľahčené a neberieme sa príliš vážne.

Spomínate si na moment, kedy ste pocítili skutočnú transformáciu vo vašej jogovej praxi?
Nie. Transformácia sa vždy stala postupne a my sme k nej nikdy nemohli presne priradiť určitý čas alebo miesto. Samozrejme k rastu a transformácii niekedy došlo. Je to ako sledovať, ako rastú naše deti. Nemôžeme povedať, kedy presne vyrástli, ale stalo sa to.

Aký je váš prínos pre našu komunitu?
Renée si vychutná spoločné spievanie mantier a vzájomné prepojenie počas spevu.
Boris prinesie hĺbku a nadhľad do jogovej praxe a jedoduché pohyby každodenného života.

Boris, čím sú vaše hodiny jogy jedinečné?
Príď a uvidíš. Dosť sa nasmejeme.

Čo priniesla joga do vášho vzťahu?
Vďaka joge sme sa stretli takže odpoveď je: Všetko.

Ste krásna štvorčlenná rodina. Ako zvládate cestovanie a učenie jogy?
Je to skvelé. Niekedy si musíme dávať pozor, aby sme mali dostatok oddychu, pretože si to až príliš užívame. Aj napriek tomu, že si to užívame, je veľmi dôležité dať si z času na čas pauzu.

Ako vnímate  rakúskych a ako slovenských jogínov/komunitu? Je tam rozdiel? Máme niečo čo nás spája?
Samozrejeme existujú  rôzne mentality. Ale keď cvičíme, dýchame spoločne.
Zameriavame sa a uvedomujeme si veci, ktoré nás robia ľuďmi.  Krásna vec týkajúca sa jogy spočíva v tom, že spája nás všetkých. Keďže  máme možnosť učiť v iných komunitách, stretávame samých úžasných ľudí.

Pracujem s tým čo mám a premieňam to na hudbu. Vtedy sa cítim slobodná.

Pracujem s tým čo mám a premieňam to na hudbu. Vtedy sa cítim slobodná.

Renée ty si hudobníčka. Aký druh hudby nám prinesieš a čo pre teba hudba znamená?
Zaspievam vám svoje vlastne pesničky a taktiež mantry. Hudba pre mňa znamená možnosť byť kreatívna. A byť kreatívna znamená tvoriť si vlastnú realitu a zdieľať ju so svetom. Pracujem s tým čo mám a premieňam  to na hudbu . Vtedy sa cítim slobodná.

Renée ako nevyhnutná je indická tradícia a filozofia v súčasnej jogovej praxi v Európe? Chcela by si vidieť čo najväčšie prepojenie jogy a indickej filozofie, alebo to nie je také dôležité pre našu oblasť?
Indická filozofia a tradícia sú veľmi zložité. Existuje veľa filozofií a mnohokrát sa na západe miešajú a pletú. Filozofia jogy je silné ovplyvnená filozofiou Samkhya, čo je dualistická filozofia.
Filozofia Samkhya hovorí, že sa staneme  slobodnými, ak si uvedomíme, že naša práva prirodzenosť je úplne iná ako tento svet. Avšak mnohí filozofi Advaity interpretovali jogové Sútry advaiticky, keď hovoria, že joga je o spojení sa jedného  so všetkým, spojení duše s telom.
Nie je na tom nič zlého, sú to len rôzne názory na jednu tému. Jediný problém nastáva, keď niekto tvrdí, že ich názor je ten správny. To je ignorácia. Nevedomosť.
Keď som študovala (indickú) filozofiu na univerzite, zažila som, že ponorením sa do úplne nového spôsobu myslenia sa mi otvorili  dvere mysle a cítila som sa ako nová osoba. To nás mení, mení to aj našu jogovú prax. Verím, že rastieme holistickým spôsobom. Máme telo, prečo ho nepoužívať? Máme myseľ, prečo ju nerozšíriť? Ak rozšírime myseľ, telo bude nasledovať.
Ale ak niekto vôbec nemá záujem o filozofiu, je to v poriadku. Môžeme stále dýchať, pozorovať, praktizovať.

Život a prax B.K.S. Iyengara inšpirovala festival Ultimate Freedom. Vidíš jeho vplyv na tvoju prax?
Naši učitelia, ktorých máme veľmi radi priamo študovali s Iyengarom takže sme ovplyvneni cez nich.

Niektorí priraďujú jogovu prax len mladým, ale príklad B.K.S. Iyenegara nám ukazuje, že joga je celoživotná prax. Čo by si odkázala tým, ktorí by chceli začať cvičiť jogu, ale váhajú, lebo sa cítia príliš starí a/alebo nevhodní na jogu?
Hovorí sa, že ak vieme jesť lyžicou, sme schopní cvičiť jogu. Joga je o uvedomení a my nie sme nikdy príliš starí alebo príliš mladí byť vedomí. Joga je dnes veľmi populárna, ale to s čím sa bežne stretávame nie je joga. Joga sa nedá vidieť.  Deje sa totižto v našom vnútri, je to vzťah ktorý si budujeme so sebou. Máme myseľ, ktorá sa túži rozšíriť - o tom je joga. Telo je tu na to, aby nám k tomu poskytlo spätnú väzbu. Môžete byť príliš starí na to, aby ste dýchali a mali sa radi?

Čo pre vás znamená úplná sloboda?
Úplná sloboda znamená vychutnať si každú chvíľu nášho života. Dobré aj zlé. Život je dar, chceme si to uvedomiť čo najviac.


Viac o Borisovi a Renee ich lekciách a koncerte TU & TU.
Kúp si lístok tu! 

Boris_3-ConvertImage.jpg

Príď a uvidíš.
Dosťsa spolu nasmejeme.