Chris Magee: Úplná sloboda je schopnosť vybrať si byť šťastný v každom momente svojho života.

Chris, čo bolo tvojou najväčšou prekážkou, ktorá ti bránila v pokroku v tvojej jogovej praxi ? Ako si to prekonal? 
Na začiatku jogovej praxe som zápasil s odstránením ega z ásany. Vždy som tlačil, nútil sa a zápasil som. Iba keď som od toho upustil a nechal to tak, začal som pociťovať benefity tak na podložke ako aj v živote. 

Pamätáš si ten moment, kedy si pocítil skutočnú zmenu tvojej praxe?
Bolo to asi po šiestich mesiacoch praktikovania jogy. Ten moment, kedy sa mi rozsvietila žiarovka prišiel, keď som sa úplne odovzdal praxi. Prvý krát som sa cítil skutočne oddýchnutý a zaspal som v savasane. 

Čo môžu ľudia očakávať od tvojich hodín a vďaka čomu sú výnimočné?
Mám rád, keď je na hodinách zábava a dynamika, správna rovnováha medzi silou a uvoľnením, mentálnym aj fyzickým, a spojenie s dychom. 

Život a prax B.K.S. Iyengara inšpirovala festival Ultimate Freedom. Vidíš jeho vplyv na tvoju prax?
Mám od neho obľúbený citát. Myslím že mal vtedy 85 rokov a viac "Zostávam pokročilým žiakom a začínajúcim učiteľom." Milujem tento prístup. Inšpiruje ma, aby som sa ďalej učil a rástol. Je to úžasné pripomenutie si, ako byť vždy študentom jogy rovnako ako aj učiteľom.

Niektorí priraďujú jogovú prax len mladým, ale príklad B.K.S. Iyenegara nám ukazuje, že joga je celoživotná prax. Čo by si odkázal tým, ktorí by chceli začať cvičiť jogu, ale váhajú, lebo sa cítia príliš starí a/alebo nevhodní na jogu?
Joga je taká rôznorodá. Existuje tak veľa štýlov, metód, prístupov a úprav - je skutočne pre každého. Vedzte, že akékoľvek schopnosti máte, keď začnete prax, ste dokonalí. Nie je to o sile, flexibilite, alebo veku vášho tela, je to o zámere vo vašom srdci a mysli s ktorou do praxe vstupujete. 

Chris, ty si známy tým, že prinášaš do svojej pravidelnej praxe japonský folklór a bojové umenia. Čo je dôvodom tejto kombinácie a aké z nej pramenia pre ľudí výhody?
Od útleho veku som sa venoval rôznym disciplínam bojových umení a vždy ma fascinovali ich pohyby a kultúra. Japonské ľudové tradície môžu byť rovnako skvelým zdrojom inšpirácie tak ako Bhagavad Gita. A je pekné počúvať príbehy a odkazy, ktoré nám nie sú až tak známe. 

Ako medzinárodný ambasádor cestuješ a učíš ľudí v rôznych jogových komunitách. Mohol by si v stručnosti opísať aké hlavné trendy vidíš v joge? Ako vidíš budúcnosť jogy?
Súčasné trendy sa zameriavajú na praktikovanie ásan, ktoré posilňujú a formujú telo, a spolu s praktickou aplikáciou meditácie má schopnosť redukovať stres v každodennom živote. Budúcnosť jogy je veľmi svetlá. Vidím viac a viac ľudí, z rôznorodých oblastí života, ako si nachádzajú cestu k praktikovaniu jogy a tým spoznávajú jej benefity. 

V neposlednom rade: čo pre teba znamená úplná sloboda?
Úplná sloboda je schopnosť vybrať si byť šťastný v každom momente svojho života. Šťastie je pre mňa úplná sloboda.


Viac o Chrisovi Magee a jeho lekciách TU.
Kúp si lístok tu!