Jolene a Troy: Buď ste v mieri alebo sa budete rozpadať

Jolene a Troy, aké boli vaše dôvody na začatie s jogou a kto vás najviac ovplyvnil?

Troy: Ako väčšina ľudí aj ja som začal s jogou, lebo som trpel. Moja myseľ bola nepokojná a moje fyzické telo ma bolelo a to ma prinútilo sa nad sebou zamyslieť.  Ten priestor či NIČota čo som našiel, bola mojím najväčším vplyvom.

scaledtroy.jpeg

Čo je pre teba najväčšou prekážkou, ktorá bráni tvojmu pokroku v jogovej praxi a vlastne aj všeobecne v živote? Ako si to prekonal?

Stotožňovanie sa s mojimi myšlienkami je mojou najväčšou prekážkou pri hľadaní pokoja a spolu s ním lásky. Keď som svedkom týchto rušivých momentov počas mojej praxe, myšlienky zmiznú samé od seba, tak, ako aj v iných životných momentoch.
Nebál som sa čeliť nepríjemným situáciám.

Pamätáš si ten moment, kedy si cítil skutočnú zmenu tvojej praxe?

Prvá hodina. Našiel som molekulu vnútorného priestoru. Pokoj.
Základ môjho učenia a praxe pochádza z toho pôvodne objaveného priestoru a ten sa každý deň rozširuje.

Jolene a Troy, čo prinesiete do našej komunity?

Nič. Namiesto toho necháme život, aby niečo priniesol a my prinesieme veľa ničoho. V ničote sa dá vždy nájsť niečo krásne. Rast vedomia je tá najľahšia a najťažšia vec zároveň. Toto prinesieme.

Jolene, vďaka čomu sú tvoje hodiny výnimočne?

Keď je hodina vedená dychom, a každý telesný pohyb je synchronizovaný s dychom, keď sa každá časť tela postupne otvára a vydrží v zostave, ktorá je striktne navrhnutá podľa toho, ako sa telo prirodzene otvára, stane sa niečo čarovné. Bez toho, aby sme pomenovali pozície, vstúpime do prítomného okamihu s otvorenými očami a tým sa nám vyčistí myseľ. Takže všetko toto začne byť menej o tej hodine... a viac o živote... Spolu.

Jolene a Troy, čo vám joga ako páru priniesla do vzťahu?

Hovoríme áno všetkému, čo sa dostane do nášho povedomia. Nechávame jeden druhého lepším ako sme ho našli, dych za dychom, a keď nemáme priestor, ustúpime.

Troy, ako nevyhnutná je indická tradícia a filozofia v súčasnej jogovej praxi v Severnej Amerike  a Európe? Chcel by si vidieť čo najväčšie prepojenie jogy a indickej filozofie, alebo to nie je také dôležité pre našu oblasť?

Všetky skutočné ukazovatele sú nevyhnutné, sú to tisíc rokov staré mapy pokladov z minulosti, ktoré sú spojené so súčasnosťou a sú naším svetlom. Joga je len označenie toho, čo sa stane keď nájdeš svoj bod sústredenia. Všetky slová len odhaľujú na čo sa sústreďuješ. Keď udrží pozornosť na tom, čo je stelesnenie pozornosti, to je joga. Takže filozofia, indická, alebo akýkoľvek ukazovateľ pravdy je skvelý nástroj, ale nakoniec, tá pravda, ktorú nájdeme, nebude vo forme slov alebo myšlienok.

Život a prax B.K.S. Iyengara inšpirovala festival Ultimate Freedom. Vidíš jeho vplyv na tvoju prax?

Všetci majstri nás inšpirujú a ovplyvňujú aby sme boli ako celok, nie oddelené časti. aj tí, čo sa označujú za majstrov nás inšpirujú aby sme sa menili. Takže áno, ale žiaden z nich nevie nič viac ako to, čím už naša duša je. Všetky cesty nás vedú iba k odučeniu sa pripútanosti k našej falošnej identite, a k odhaleniu skutočného zámeru a tým je šťastie. Sme požehnaní, že máme ľudí, ktorí si dali tú prácu a ukázali nám cestu.

Niektorí priraďujú jogovú prax len mladým, ale príklad B.K.S. Iyenegara nám ukazuje, že joga je celoživotná prax. Čo by si odkázal tým, ktorí by chceli začať cvičiť jogu, ale váhajú, lebo sa cítia príliš starí a/alebo nevhodní na jogu?

V prvom rade - joga ako taká nie je cvičenie pozícií. V druhom rade - príďte na naše hodiny. Len príďte. My učíme tie telá a ten vek, aké sú v miestnosti. Niekedy sa za hodinu odučí 5 hodín, učíme tých, ktorí sú v miestnosti práve teraz, presne takých, akí sú, to znamená, že zostava sa upraví, ako sa to deje aj v živote. To učiteľ sa musí zmeniť, nie študent. Dôverujte si viac ako akémukoľvek učiteľovi, nechajte sa viesť vaším dychom... a príďte na naše hodiny aby ste o tom nemuseli rozmýšľať, my spravíme všetku prácu.

V neposlednom rade: čo pre teba znamená úplná sloboda?

Dôveruj životu a nie myšlienkám. Myseľ pochybuje o všetkom okrem seba samej a predstáv, ktoré máš o živote. Čokoľvek prichádza, je pre teba. Nikto nemôže byť šťastný, kým nenájde mier a radosť v tom, kým je. Alebo to nemusíte chcieť a môžete si kupovať emocionálne barličky.
Buď ste v mieri alebo sa budete rozpadať.