Zuzu: Čaro festivalu spočíva v tom, že do našej malej Bratislavy prichádzajú veľkí učitelia.

S lektorkou jogy Zuzu z Hot Yoga Centrum, sme sa stretli len tak na čaji, a keďže prípravy na 2. ročník Ultimate Freedom 2019 sú v plnom prúde, reč sa stočila aj k festivalu. Využili sme príležitosť a spýtali sme sa jej na to, ako vnímala predchádzajúci ročník, na ktorom s nami strávila tri skvelé jogové dni. Nakoniec z toho vznikol takýto pekný rozhovor...

Ako si spätne spomínaš na 1. ročník UF? Aký v tebe zanechal dojem?

Zuzu: Mám naň krásne spomienky. Na festival som sa od začiatku veľmi tešila a bola som zvedavá na zahraničných lektorov a priestor Novej Cvernovky. Zažila som pár wow momentov, kedy si človek uvedomí, že je v správnom čase, na správnom mieste a s tými správnymi ľuďmi. Ale hlavne som pochopila, aké je dôležité, že sa to deje práve teraz a že som toho súčasťou. Čokoľvek robíme spolu, rastie a vyvíja sa to rýchlejšie a silnejšie. Aj to je sila jogovej komunity a energie veľkej skupiny. Ako raz Buddha povedal... Tak ako stačí jedna sviečka, aby sa rozsvietila tmavá miestnosť, tak stačí svetlo duše, aby sa rozžiaril celý svet. A joga na UF toto naozaj ponúka – tú príležitosť pozrieť sa do svojho vnútra a rozžiariť vlastné svetlo. Urobiť tak svoj deň krajším a svet radostnejším a slobodnejším miestom na život. Videla som tam veľa „sviečok“, no len jedno svetlo, a to svetlo nás všetkých spája :).

Ako si vnímala lektorov, ktorí prišli učiť na festival?

Zuzu: Podľa mňa si každý návštevník festivalu prišiel na svoje. Atraktívny výber lektorov s bohatými skúsenosťami, až som mala niekedy problém vybrať si, na koho ísť. Program bol fakt super. Veľmi zaujímavé, tematicky ladené hodiny a workshopy, najradšej by som šla na všetky. Bola to však dobrá skúsenosť pozorovať na sebe, čo som si nakoniec v daný moment vybrala. Moja mantra bola „go with the flow“ a myslím si, že som si vyberala správne. Zároveň bolo vidieť obrovské nadšenie lektorov, že tu môžu byť.

Mirka a Zuzu s Troy Hadeed po jednem z jeho workhsopov na Ultimate Freedom 2018.

Mirka a Zuzu s Troy Hadeed po jednem z jeho workhsopov na Ultimate Freedom 2018.

Čo ti táto medzinárodná lektorská skúsenosť dala?

Zuzu: Veľa vhľadov a inšpirácie do života. Troy Hadeed mal výbornú prednášku pre učiteľov jogy, ktorá ma motivovala učiť inak. Ponúkol nám praktické rady a nástroje, ako viesť skupinové hodiny a nestáť v ceste svojim študentom. Nabrala som odvahu odlepiť sa zo svojej jogamatky, menej cvičiť a viac ich viesť slovom, pozorovať. Nielen jogu praktizovať tu a teraz, ale tak ju aj učiť. Dávať ľuďom konkrétne inštrukcie, ktoré z pozorovania vidím, že potrebujú, nielen tie naučené.

Ako si spomínaš na atmosféru festivalu?

Zuzu: Stretla som tam veľa známych, ale aj nových tvárí, ktoré s nadšením vytvárali priateľskú atmosféru festivalu. Žiadna komercia, iba reálni ľudia s reálnymi príbehmi. Všetci sme tam boli ako jedna veľká jogová rodina :). Napadlo mi ešte dánske „hygge“ – priateľská komorná atmosféra plná pohody, kde človek nachádza radosť v maličkostiach. Hygge, to boli chvíle, keď sme sa zababušili do deky a počúvali večer live koncert, ten pocit pri tlmenom svetle sviečok, spoločne strávené okamihy pri dobrom jedle a plnohodnotné rozhovory, ktoré sú pre mňa také dôležité. Hygge je ten neopísateľný pocit, keď sa po prebudení zo shavasány pozriem na úsmevy ľudí naokolo či na zapadajúce slnko.

Ktorý lektor na teba urobil najväčší dojem?

Zuzu: Troy Turi mal mega zaujímavú prednášku o diele Bhagavadgíta. Dlho som nestretla takého inteligentného a vtipného človeka. V to ráno, keď mal prednášať, sa mu pokazil notebook a stratil tak pripravenú prezentáciu aj s obrázkami a príbehmi jednotlivých hrdinov. Vynašiel sa a nakoniec nám príbeh prerozprával, dokonca zahral scénky z knihy, a to ma úplne dostalo. Ťažko sa to opisuje, treba ho jednoducho zažiť. Jeho vtipy nemali chybu. Doteraz žasnem, ako sa mu podarilo prerozprávať také komplexné dielo úplne jednoduchým jazykom, ktorý dával zmysel. Podal veľmi autentický výklad o poznaní povahy človeka, ľudskej mysle, prírody, vzťahoch, láske aj ľudskom utrpení. Človek, ktorý cez pútavé príbehy otvára ľuďom srdcia a myseľ.

Troy Hadeed a jeho štýl učenia ma očarili najviac. Dlhé výdrže v pozíciách s veľkým dôrazom na dych a intímny vzťah k nemu. Troy učí umenie pozornosti, ako byť tu a teraz a tak sa stáva jogová prax mocným nástrojom k jasnejšiemu videniu mysle a hlbšiemu otvoreniu srdca. Až vtedy môže do hry vstúpiť kúzlo. Keď sa staneme svedkami svojej sily i slabosti bez predsudkov a hodnotenia, môžeme premeniť vzťah k sebe na sebaprijatie a prebudiť to dobro, ktoré je nám prirodzene vlastné. Tieto tri aspekty: fyzická prax, skúmanie seba a odovzdanie sa tomu, čomu hovoríme v joge „bytie bez úsilia“, robí z jogy prvoradú duchovnú prax. Venujem sa joge už asi dvanásť rokov a prvýkrát v živote som sa na hodine rozplakala v pozícii most – čakrasána – (doteraz som o tom len počula, či videla ľudí na mojich hodinách zažívať niečo podobné, tak sa teším, že mám aj osobnú skúsenosť). Dokázala som tak uvoľniť napätie a nájsť odpustenie, ktoré je veľkým prejavom pokory k životu. Rada by som ešte spomenula Chrisa Mageeho a jeho parádny „handstand“ workshop.

Ako sa po návšteve festivalu zmenila tvoja prax?

Zuzu: Spomalila som a dala som viac priestoru dychu. Začala som viac trénovať stojku a balančné pozície na rukách.

Prečo sa podľa teba oplatí prísť znova?

Zuzu: Lebo to bude nezabudnuteľný zážitok, či už pre začiatočníka, skúseného jogína, alebo lektora. Čaro festivalu spočíva v tom, že do našej malej Bratislavy prichádzajú veľkí učitelia. Ako sa hovorí, „keď je žiak pripravený, učiteľ sa nájde“. A ja verím, že sme tu doma pripravení posunúť sa na ďalší level :). Mirka a Martin to robia zo srdca a je to cítiť. Som veľmi vďačná za túto príležitosť a určite ich prídem podporiť aj tento rok. Nech už je september!

2. ročník festivalu Ultimate Freedom sa uskutoční 27 – 29/9/2019 v priestoroch Novej Cvernovky. Vítaní sú začiatočníci, mierne pokročilí, pokročilí aj jogoví učitelia. Vstupenky na 1,2 alebo 3 dni sú v predaji na www.ultimatefreedom.sk.