Mirka & Martin: Spravíme všetko pre to, aby aj druhý ročník bol ,,wow a nezabudnuteľný”.

Prešlo niekoľko mesiacov od festivalu Ultimate Freedom. Keď sa teraz obzriete späť, aký bol prvý ročník?

Martin: Všetko okolo festivalu bolo pre nás úplne nové a v mnohom aj náročné, keďže sme museli všetko vybudovať od nuly. Pre nás oboch to bola asi najväčšia akcia, akú sme doteraz organizovali. S prípravami sme museli začať na poslednú chvíľu, nakoľko finálne rozhodnutie pustiť sa do organizácie festivalu padlo až v máji 2018, no vložili sme do toho obrovské nadšenie. Tento neskorší štart sa do istej miery  odzrkadlil na návštevnosti, ktorá bola nižšia, ako sme očakávali. Našastie druhou stránkou mince bola neuveriteľná atmosféra, ktorá na festivale vznikla.

Mirka: Dostali sme úžasnú spätnú väzbu – vlastne ešte stále ju dostávame 😊. Na festivale vznikla neuveriteľná energia, a tak sme už v nedeľu, keď sa festival končil, vedeli, že chceme robiť aj druhý ročník. To, čo sme od ľudí, ale aj od lektorov dostali späť, bolo také intenzívne a úprimné, až sme mali pocit, že všetko, čo sme do festivalu vložili osobne aj finančne, sa nám dvojnásobne vrátilo. Pre nás to bola jasná správa, že robíme skvelú vec a že v tom chceme pokračovať.

Na festival ste pozývali lektorov z rôznych kútov sveta. Mnohí z nich majú za sebou dlhú učiteľskú prax, odučené tisícky hodín, medzinárodné skúsenosti. Ako vnímali Ultimate Freedom a ľudí, ktorí na festival prišli?

Mirka: Boli nadšení z autenticity toho, ako ľudia na nich reagovali a čo od nich dostávali späť. Cítili, že ľudia na festivale túžia po vedomostiach, poznaní a že naozaj oceňujú to, čo im prišli odovzdať. Keď sme sa ich pýtali, ako sa im tu učilo, vraveli nám, že to bolo pre nich naozaj naplňujúce.

Martin: Keď sme ich tento rok oslovili, bez váhania nám svoju účasť prisľúbili. Vnímame, že naozaj chcú prísť. Minulý ročník bol finančne náročný a svoju podporu festivalu prejavili aj tým, že nám časť svojich honorárov odpustili, za čo sme veľmi vďační a zároveň to chápeme aj ako veľké ocenenie a potvrdenie, že ten výnimočný pocit z UF 2018 nebol iba náš subjektívny dojem.

Mirka: Povzbudili nás, že robíme skvelú vec a musíme len vytrvať, a to pre nás veľa znamená.

Aký bude druhý ročník Ultimate Freedom?

Martin: Na minulom ročníku bolo úžasné to, že sme dokázali vytvoriť intímne, autentické a veľmi príjemné prostredie. Spätne sme veľmi radi, že sme sa nenechali zlákať na žiadne komerčné partnerstvá, ktoré by nesúviseli s jogou. Nič tak nerušilo skutočne intímnu jogovo-meditačnú atmosféru festivalu. A taký chceme aj druhý ročník.

Mirka: Predchádzajúci ročník sa niesol v duchu spolutvorenia – v podstate nám ho pomáhali tvoriť všetci, ktorí na festival prišli, a to si veľmi ceníme. Položili sme tak základy akejsi jogovej komunity, rodiny. Boli by sme radi, keby to tak bolo aj počas druhého ročníka. S Martinom síce môžeme vytvoriť bezpečný priestor pre návštevníkov a pritiahnuť do Bratislavy lektorov a lektorky, za ktorými by sme inak museli cestovať cez pol sveta, ale až tá autentická chémia počas troch dní UF rozhoduje o tom, či to je úspešná akcia alebo nie. Rozhodujúce tiež je, či na konci odchádzajú návštevníci a návštevníčky, lektori a lektorky, ako aj my organizátori s pocitom ,,wow, to bolo niečo a už sa neviem dočkať ďalšieho ročníka”. To je to, o čo nám pri UF ide a spravíme všetko pre to, aby aj druhý ročník bol ,,wow a nezabudnuteľný”. Budeme šťastní, ak čo najväčšiemu počtu ľudí pomôžeme naštartovať alebo prehĺbiť ich doterajšiu jogovú prax.

Druhý ročník festivalu bude mať aj svoju tému ‘Nestoj si v ceste’.

Martin: Áno, nechali sme sa inšpirovať Troyom Hadeedom a jeho učiteľským workshopom, ktorý viedol minulý rok. Bol zameraný na to, aby učiteľ nestál v ceste žiakovi a neblokoval ho v jeho progrese, aby skôr učil ako cvičil. A toto posolstvo chceme preniesť aj do druhého ročníka festivalu. Boli by sme radi, keby aj návštevníci pristupovali k sebe ako svoji vlastní učitelia a skôr sa učili a načúvali, čo im hovorí ich telo a emócie, než aby svoje telá a mysle vtesnávali do niečoho, čo im možno ani nie je vlastné.

Mirka: Nadviažem na Martina. Všetci by sme sa mohli zamyslieť nad tým, akými rôznymi spôsobmi si sami stojíme v ceste, ako si počúvaním svojích strachov blokujeme vlastný progres.

Martin: Mnohí sme tiež uväznení IBA v ’dospeláckom’ nastavení na neustále riešenie problémov a zabúdame na svoju bezstarostnú a kreatívnu stránku. Na festivale chceme vytvoriť bezpečný priestor, kde si budete môcť dovoliť vstúpiť hlbšie do seba a prostredníctvom jogy a všetkých tých skvelých lektorov objaviť to, čo dokáže potom obohatiť nielen vašu jogovú prax, ale aj každodenný život a v zásade aj to riešenie problémov. Asi toto všetko nakoniec nezmení svet, ale môže to vytvoriť o kúsok väčší priestor pre nás samých a o kúsok viacej Ultimate Freedom.


Akých lektorov ste oslovili na 2. ročník?

Martin: Výber lektorov je hlavne v Mirkinej réžii. Keďže žila niekoľko rokov v zahraničí, v jogovej komunite, má skvelé kontakty a hlavne má s lektormi osobné skúsenosti. Lektorov vyberala tak, aby boli autentickí, ale aby zároveň dokázali vnímať jogu aj z anatomického a vedeckého pohľadu a rozumeli tomu, ako funguje ľudské telo a čo potrebuje. Preto tá veta o jogovej rodine, nie je len prázdnou frázou. V Mirkinom prípade je to skutočne jej medzinárodná jogová rodina, ktorú teraz vďaka UF prepájame s jogovou rodinou na Slovensku a zároveň - z čoho sa ja nesmierne teším - aj s jogovou komunitou v okolitých krajinách. Toto je pre mňa tá špeciálna sila v pozadí UF.  

Mirka: Mnohí z našich lektorov zažili v živote náročné situácie a sila, ktorú z nich získali, a sila ich jogovej praxe ich pretavila do výnimočných osobností. To dáva ich lekciám jedinečné kúzlo.
Okrem toho  je však nutné dodať, že väčšina našich lektorov sú seniorskí učitelia, ktorí vzdelávajú učiteľov jogy po celom svete a zvyčajne je dosť ťažké sa k nim dostať. Tento rok znova príde úžasný Troy Hadeed z Trinidadu, Jolene Bayda, ktorá má odučených viac ako 8 000 lekcí, a charizmatický Troy Turi – bývalý gestalt terapeut – z Kanady, ako aj majster obrátených pozícií Chris Magee z UK. A, samozrejme, Leonardo Picco z Talianska, ktorý je odborník na holistickú prácu s telom.
Z nových lektorov sme mali neskutočné šťastie na Adell Bridges, ktorá príde aj napriek svojej pracovnej vyťaženosti. Obdivujem ju už dlhší čas a som naozaj nadšená, že nám potvrdila svoju účasť. Do svojho nabitého programu si pre náš festival bez váhania vyhradili priestor aj moji dlhoroční známi a jogoví bratia Sláva Goloubov a jeho acro dvojča Devon French z Kanady. Obaja už v Bratislave boli a ľudia z jogovej, no hlavne acro jogovej komunity si ich veľmi obľúbili.  

Martin: Zároveň sa snažíme prepojiť aj výnimočných lektorov a lektorky zo Slovenska s tými zo sveta. Preto sa tento rok môžete tešiť na pohybovo-somatického lektora Martina Ďuriša, ktorého prácu si veľmi ceníme, a Martina Tháma, ktorý na Slovensko priniesol odborné vzdelávanie Wim Hof Method.

2. ročník festivalu Ultimate Freedom sa uskutoční 27 – 29/9/2019 v priestoroch Novej Cvernovky. Vítaní sú začiatočníci, mierne pokročilí, pokročilí aj jogoví učitelia. Vstupenky sú v predaji na www.ultimatefreedom.sk. Do 15. mája platí zvýhodnená cena Early Bird.